09 / Вересень, 2024

Представники Інгульської сільської громади, Миколаївська область, та муніципалітету  Пакруоїс (Литовська Республіка) 05 серпня 2024 року провели онлайн-зустріч, організовану Асоціацією міст України.

Алла Миронова, Інгульський сільський голова, привітала литовських колег і подякувала за готовність до співпраці, а також за прихисток та захист українців. Вона розповіла, що Інгульська сільська громада була утворена 25 жовтня 2020 року. Наразі тут проживає 8 370 чоловік. Муніципалітет включає 5 старостинських округів, до яких входить п'ятнадцять населених пунктів. Основна галузь промисловості – сільське господарство, зокрема вирощування озимої пшениці, ячменю, технічних культур, овочівництво та садівництво. Для раціонального використання земельних ресурсів налагоджено роботу сучасних зрошувальних систем. Крім того, напрацьований досвід із встановлення сонячних електростанцій.

З початку повномасштабного вторгнення рф на території муніципалітету було пошкоджено 105 споруд, у тому числі об’єкти критичної інфраструктури, житловий сектор, адміністративні будівлі.

Водночас, Алла Миронова окреслила низку пріоритетних напрямків для розбудови партнерства, зокрема:

  • обмін досвідом у частині надання якісних комунальних послуг та розширення їхнього обсягу (вивіз ТПВ, благоустрій територій, покращення показників якості води, реконструкція застарілих систем водопостачання),
  • облаштування навчальних закладів для роботи в автономному режимі (будівництво споруд цивільного захисту, покращення санітарного стану укриттів, облаштування таких приміщень меблями та необхідним обладнанням),
  • створення реабілітаційного центру як для військових, так і для цивільних, що  постраждали від військової агресії рф (проведення ремонтних робіт у центрах первинної медико-санітарної допомоги, облаштування реабілітаційних кабінетів, створення комфортних умов для цілодобового перебування пацієнтів).

Сауліус Маргіс, мер міста Пакруоїс, привітав українських колег. Він детально розпитав про стан справ в Інгульській громаді, цікавився ретроспективними подіями, які пов’язані з окупацією та визволенням українських територій. Він зазначив, що в межах муніципалітету Пакруоїс наразі реалізується два проєкти за кошти європейських фінансових установ. Місцеві фахівці можуть надати експертний супровід щодо розробки необхідної документації та у частині подачі заявок для фінансування проєктів з відновлення зруйнованої інфраструктури. Сауліус Маргіс зазначив, що у другій половині жовтня литовська сторона зможе прийняти у себе українську громаду для напрацювання подальших кроків співпраці та обміну досвідом.

Верджініус Касілевічус, віцемер міста Пакруоїс, висловив слова підтримки народу України, наголосивши, що наші братні народи мають спільну історію, а тому литовці розуміють усі виклики, які зараз стоять перед українцями. Він презентував економічний, промисловий, освітній, культурний потенціал муніципалітету, зазначивши, що в громад є багато точок дотику для розвитку партнерських відносин.

Агіта Каупуза, радниця Голови Латвійської асоціації місцевих та регіональних влад (LALRG) з питань ЄС, Голова Офісу Латвійської асоціації місцевих та регіональних влад (LALRG) в Брюсселі, відзначила, що для неї честь бути причетною до започаткування партнерства українського і литовського муніципалітетів. Вона висловила сподівання, що зустрічі, спільна взаємовигідна і корисна робота матимуть системний характер. Агіта Каупуза зауважила, що побратимство може стати з часом і тристороннім, наприклад, із залученням латвійських муніципалітетів, що сприятиме розширенню можливостей усіх сторін, що приєднаються до цього процесу сторін. 

Станіслав Таран, експерт проєкту, Рада європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR), зазначив, що радий вітати представників нових муніципалітетів, які готові до налагодження продуктивної та довготривалої співпраці. Він наголосив, що під час двосторонніх зустрічей, навчальних візитів закладається база для якісної кооперації, яка в подальшому стане потужним драйвером для взаємного зміцнення і розвитку громад.

Людмила Даменцова, директорка проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», Асоціація міст України, висловила щиру вдячність литовському народу, всім міжнародним організаціям за підтримку нашої країни у боротьбі з російським агресором. Вона розповіла, що за останні півтора роки Асоціацією міст України спільно із Радою європейських муніципалітетів та регіонів, за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», було налагоджено 35 міжнародних партнерств, які сприяють взаємодії та розвитку муніципалітетів.

Л. Даменцова також акцентувала увагу на тих проблемах, які найбільш гостро стоять в українських громадах, та розповіла про переваги розробки спільних проєктів, які фінансуватимуться за рахунок грантових коштів. Вона також висловила сподівання, що подальше партнерство литовського та українського муніципалітетів буде якісним, тривалим, корисним і рівноправним.

Захід організовано Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)